Християнська етика

28 квітня року Божого 2010 Міністерство освіти і науки України організувало круглий стіл щодо викладання предметів духовно-морального циклу. За 15 років група ентузіастів намагається прийти до спільного знаменника і напрацювати єдину всеукраїнську програму. На сьогодні чітко вимальовуються три напрямки: Київський, Львівський, Острозький, хоч наприкінці дев'яностих існувала одна програма — Львівська. Вона була несуттєво змінена в Острозі і суттєво в Києві. На засідання цього круглого столу від Острозької академії була представлена програма доктора пед. наук, професора Жуковського 7-9 класи. (Ваша слуга також входить до кола авторів цієї програми).

Програма складена згідно сучасних вимог  і викладена на 110 сторінках. Має досить вагому першу частину. Як педагог, вперше читаю таке серйозне  напрацювання. Київ представляв свій комплекс «Християнська етика в українській культурі». Суть комплексу справді відповідає назві, тому є культурологічним. Львівяни закидали п. Жуковському те, що  його програма ніби-то надто теологічна, забуваючи при цьому, що вона — одного кореня з їхньою. Моя ж думка — дещо іншого плану. Програма як програма. Її затверджує Міністерство. Але ж якість її реалізації у руках вчителя. Мною упорядковані посібники однозначно пропонують і вчителеві і учневі етичні загальнолюдські цінності, ми нічого нікому не нав'язуємо, ми пропонуємо еталон, зразок, а кожний буде вибирати сам модель своєї поведінки в суспільстві. На часі — грунтовна підготовка фахівців, адже предмет «Розмаїття релігій та культур світу» — абсолютно новий і відмінний від того, чим жила атеїстична педагогіка радянських часів. Прикро вражає те, що і чернівецькі теологи недооцінюють важливість предметів духовно-морального циклу. (маю на увазі п. Докаша, який через ЗМІ відкрито про це проповідує).        

3 коментарі

Святослав Вишинський
Мені незрозуміло, які можуть бути «загальнолюдські» етичні цінності поза межами конкретної релігії і культури. На чому вони засновуються, на якому фундаменті? Якщо на християнському, тоді що означають постійні «політкоректні» спроби зняти з теми гриф «теологічності»? Церква повинна би була більш жорстко та послідовно відстоювати свою позицію, не вдаючись у сумнівні ігри з ліберальними цінностями.
Марія Влад
Абсолютно з Вами згідна. Власне, в кінці дев'яностих, нашу школу №7 м. Черніців реформували в гімназію №1. Тодішній директор п. Чубенко ввів в розклад початкової школи «Етику». До цього, в совєтські часи виховний момент на будь-якому уроці був обов'язковим, тому добре знала, що мені слід робити. Але ідеали з підручників раптом зникли. Не було Леніна, Зої Космодем'янської, Павлика Морозова, тощо. Тому згідно логіки, вибрала найдосконаліший варіант — Ісуса Христа. На цьому уроці ми з дітьми читали Біблію, робили висновки, малювали, співали. Пізніше ці конспекти і стануть методичними посібниками. Себе відношу до тієї категорії вчителів, які не соромляться навчатися у своїх учнів. Більше того — ці посібники і є відповідями на ті запитання, яких торкалися на уроці діти. Посібники тільки тоді чогось варті, якщо в них є потреба. Переконана, що потреба в християнській етиці є. На рахунок церкви. Не забуваймо, що тоталітарний режим церкву зробив своєю слугою. Тому мені дуже дивно чути в полеміці такий аргумент як «відділення церкви від держави». Спробував би патріарх не почути генерального секретаря!?.. Нині церква в Україні відділена від держави тільки в майнових питаннях. Це — громадські утворення, які мають свій статут, своє майно, тощо. Але вони можуть діяти тільки в рамках державного закону. Іноді нецерковні громадські організації більш активні в плані виховної роботи. І не завжди це йде на користь суспільству. Поки що церква в Україні виснажена, а християни не такі сильні як хотілось би.
Ігор Прокопюк
хотілося б уточнити про що тут іде мова. «Розмаїття релігій та культур світу» — це нова назва передмету, що заступає на місце «Християнської етики»?
"… християни не такі сильні як хотілось би." — яку силу тут мається на увазі, чи то пак в чому вона мала би полягати?
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте