Християнська етика

Давно шукаю відповідь на запитання «Хто є Людина», або «Ким має бути Людина», або «Навіщо ми, люди, тут, на Землі, чи в Землі?» Більш-менш прийнятну відповідь знайшла у Олександра Меня, який говорить про те, що людина — це стріла, яку запущено у вічність. Отож, тут ми набираємо ту початкову швидкість, від якої залежить… Вічність… Тоді, на що саме  потратила свій дорогоцінний час? Мій час, до зустрічі з Богом, був одним, а після неї став іншим. Тепер можу займатися тільки питаннями християнської етики. Для мене християнська етика не просто предмет варіативної складової шкільної програми, а стиль життя на цій Землі.
 
Творча група активно працює і над програмами і над підручниками. З весни: п'ять активних зустрічей. З них три — у Міністерстві освіти України. Результат — гриф Міносвіти «Рекомендовано» для програми 1-11 класи. (вона розміщена на сайті Міносвіти). А тепер — робота над підручниками і посібниками. Мої посібники з 1-го по 11 класи призначені для вчителів, вони впорядковані згідно нової програми і також мають гриф Міносвіти. Просто батьки не знають, що можуть написати заяви і їм адміністрація школи зобов'язана виділити на цей предмет одну годину на тиждень. І не всі директори шкіл знають, що в області 400 вчителів мають посвідчення Чернівецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, яке надає їм юридичне право викладати ХЕ. Хотілося би, щоби до цього процесу долучилися всі небайдужі, адже майбутнє потрібне усім...

19 коментарів

Надія Григоренко
Християнська етика? Якщо так, то давайте ще і буддистсьу етику, католицьку та інші, бо, думаю, не правильно акцентувати увагу тільк на одній релігії. Це по-перше.
Хіба освіта не повинна бути аполітичною? Це по-друге.
Тому класно, що це не обов«язковий предмет.
Птання до автора: а такі уроки не передбачають агітації або чогось подібного? Дякую.
Святослав Вишинський
Тут є ряд суперечностей із законодавчим полем України, в т.ч. з формулюванням «християнська», як вірно зазначено вище. Справа, втім, у самій невизначеності правового та ідеологічного дискурсу України, наслідком чого і стають подібні моменти.
Ігор Гамаль
Як ви легко прив'язали майбутнє до «християнської етики».
Я от навпаки сподіваюсь, що хоча б не у всіх школах «паритимуть» мізки дітям цим брєдом:
«людина — це стріла, яку запущено у вічність», «тут ми набираємо ту початкову швидкість, від якої залежить… Вічність», «до зустрічі з Богом, був одним, а після неї став іншим».
Святослав Вишинський
Дуже оригінально. Що в такому разі не «брєд»? Твердження, що людська істота — шкіряний мішок, набитий м'ясом і кістками та невідомо по якій причині відмінний від об'єктивного сміття навколо?
Ігор Гамаль
Звісно ж відмінний, ми придумані, як мінімум, для «зустрічей з Богом»…

Не припустимо, щоб хтось в школах нав'язував дітям свої психічні проблеми…
Святослав Вишинський
Перш ніж вагомо говорити про психічні проблеми, варто бути фахівцем із психіатрії. Основоположник теорії архетипів у психоаналізі Карл Густав Юнг, до прикладу — найбільший авторитет психологічної науки XX ст. Серед його робіт, прикладово: «Символ превращения в мессе», «Попытка психологического истолкования догмата о Троице», «Психология и алхимия», «О психологии восточных религий и философий» та ін. «Психічні проблеми» вже давно розібрані — і не на користь наївної позитивної науки.
Ігор Гамаль
Не треба бути фахівцем з психіатрії, щоб зрозуміти, що:
1) Це нав'язування релігії дітям в школі.
2) Людина яка говорить про «зустрічі з Богом» не може адекватно вчити/розповідати/складати підручники з «християнської етики».
Святослав Вишинський
Стосовно нав'язування релігії у світській державі жодних заперечень немає, що і було відмічено вище. Тоді як мова про «зустріч з Богом» і є найбільш адекватним вираженням християнської (sic) етики. Протиріччя лежать в іншій площині, але твоя критика стосувалась перш за все «психічних проблем».
Ігор Гамаль
Тобто, на твою думку, людину яка говорить про «зустрічі з Богом» можна допускати до навчання дітей?
Святослав Вишинський
Більшість геніїв і великих людей історії говорили про або мали на увазі в тих чи інших контекстах «зустріч з Богом». Григорій Сковорода і Тарас Шевченко серед українців, зокрема.
Ігор Гамаль
Ми зараз не про геніїв говоримо…
Галина Дичковська
Ось про «зустріч з Богом» словами науки. А.Маслоу називав це переживання самоактуалізацією і вважав, що його здатні переживати всього кілька % людей. За Маслоу саме ці люди є психічно здоровими.
psylib.org.ua/books/hjelz01/txt25.htm
Маслоу утверждал, что самоактуализирующиеся люди часто переживают моменты благоговейного трепета, восхищения и экстаза. В такие моменты очень сильной самоактуализации, которые он назвал вершинными переживаниями, люди настолько погружаются в определенную деятельность, что теряют чувство времени и места. По наблюдениям Маслоу, люди, испытавшие вершинные переживания, часто полагают, что произошло нечто очень значительное и ценное.

Для измерения склонности к вершинным переживаниям наиболее часто используют «Шкалу вершинных переживаний» (Mathes et al., 1982). В исследовании с использованием этого теста из 70 пунктов были получены некоторые данные в поддержку взглядов Маслоу. Например, люди, получившие высокие показатели по шкале, сообщали о случаях трансцендентных, мистических переживаний и ощущении большого счастья. Высокие показатели также соответствовали образу жизни, ориентированному на «бытийные» ценности, такие как истина, красота и справедливость (Mathes et al., 1982).
Галина Дичковська
В даному випадку ви повторюєте доволі розповсюджену думку про сакралізацію «знаряддя тортур». Хрест не є «орудием пыток». Хрест — глибинний езотеричний, далеко дохристиянський символ, що означає Ворота Раю, входження в містичний простір Бога, яке відбувається в людському серці. Кристал, Вівтар, Ваджра, Зікр — різні назви різних культур і релігій одного процесу.
Такий малюнок — свідчення цілковитого нерозуміння суті сакралізації хреста.
Ігор Гамаль
Галина Дичковська
В даному випадку хочу погодитися із вище наведеною табличкою. Дуже часто інституціональна релігійність супроводжується десуб*єктизацією і своєрідною нівеляцією особистості.
Водночас істинна релігійність має цілком протилежну логіку. Молитва потрібна не для того, щоб нічого не робити, а щоб бути здатним здійснити те, що без підтримки Бога (любові) ти здійснити не здатен. Молитовна дія — це дія найвищого опору, а не інфантилізоване повторення ритуалів.
Ігор Гамаль
Молитовна дія — це дія найвищого опору
Може є певна «шкала»: ось до «цього» моменту можна тільки самому, а далі «тільки з Богом»?
Галина Дичковська
Бог є любов.
До певного моменту (профанного) — зуби почистити, на роботу сходити… ми здатні йти на запасах власного ресурсу, хоч воно зовсім не значить, що ми без Бога.
Коли постає питання дати відсіч хамові, який вищий від тебе в «табели о рангах», простити зрадника, здійснити дію, яку все суспільство вважає абсурдом…

в кожного цей момент «свій», те, що для одного просте й легко подоланне, для іншого — неймовірний тягар. Момент — це те, що вимагає виходу «поза себе», те що ти ще не здійснював. (Це не епатаж, який часто намагається імітувати вказану дію, а справжня смислова дія).

Ігоре, ви схожі на Савла, ви здатні на дію, здатні на Богоборство. А тільки через Богоборство насправді приходять до Бога. Успіхів Вам.
Надія Григоренко
Е, ваша дискусія потекла трохи не тим руслом.
Якщо вже говоримо про викладання християнської етики в школі, то давайте саме про це.
Так ось, я не хочу своїх дітей вести на подібні уроки, бо вважаю це подібним до агітації. Крім того, мені не подобається ідея «хрещення» (тобто це фактично привертання до віри) дітей, коли ті ще не свідомі свого вибору.
Вважаю, що людина сама має обрати собі релігію, якщо захоче, і тоді, коли захоче. Ніяких примусів і «хрещень», бо це майже насильство.
Марія Влад
По-перше: я навела слова Олександра Меня і писала про те, що ці слова відповідають на моє запитання: по-друге предмет «Християнська етика», беру дослівно з програми: «З метою формування у дітей та молоді високої моралі, патріотичної та громадянської свідомості, ціннісних орієнтирів, які ведуть людину шляхом пізнання Істини, Добра, Краси, вбачається необхідним вивчення предметів духовно-морального спрямування, складовою яких є спеціальний курс „основи християнської етики“
Курс „Основи християнської етики“ є дисципліною християнсько-світоглядного, культурного та освітньо-виховного спрямування, який вибудовується як фундамент буттєвих цінностей сучасної людини. Він не є вченням віри, не включає релігійних обрядів, не ставить за мету залучення до певної конфесії. Викладання предмету передбачає виховання в учнів поваги до свободи совісті, релігійних та світоглядних переконань інших людей; здатності до співжиття в полікультурному та поліконфесійному українському суспільстві.» (Всю програму можна подивитись на сайті Міносвіти України".
Є світові релігії, і етична система кожної запрошує до Істини, Добра і Краси. Мені, наприклад, етична система вед подобається найбільше, але я українка, моя релігія має більше тисячі років і я зобов'язана, принаймі, мати елементарне поняття чому я вірю і чому я вірю.(два варіанти наголосу).
Релігія… від латинського «релігаре»- «відновлювати втрачений зв'язок». Між ким і чим? Є світ духовний і світ матеріальний. Духовний — Бог є любов і матерільний — людина, яку любить цей Бог.
«Аполітична освіта». Дуже цікаво. Роздивіться навколо. Мою дитину навчають насильству, злу, наркотикам, розпусті, тощо, а я маю стояти осторонь і мовчки спостерігати за тим, що відбувається?!,
Освіта — дочка церкви. навіть слово «школа» походить від «схола», «схоластика».З часом відбувалося відокремлення «чисто наукових знань» від етичних. А слово «наука» від «матема». Математика Піфагора — релігійне вчення, яке з допомогою цифр і формул пояснював світ, створений Богом…
Дві природи людини: духовна і матеріальна. Це, ніби два крила у птаха. Вони мають бути гармонійно розвинутими. Саме про таке гармонійне виховання пише Ушинський. Радянське виховання розвивало нам матеріальне крило, тому ми нікуди не полетіли.
Хрест. Він розпочинається з вибудови моїх власних взаємин з Богом. і це — вертикаль. На цю вертикаль вже можна «підвісити» горизонталь — взаємини з моїми ближніми. Дві заповіді любові — вертикаль- любов до Бога (перші чотири заповіді), горизонталь (наступні шість заповідей)- любов до ближнього.
А кому і що писати і що кому викладати — розсудить Господь. 15 років тому і не збиралася ні викладати ні писати, якби… Після другого класу до третього ми повернулися з канікул. Не повернувся тільки Павлик. Він помер від онко в своїх неповних 10 років. Мати його хоронила на свій власний день народження… Цього року йому би виповнилося 24… Діти запитували вчительку: куди пішла душа Павлика? Чому він не може з нами розмовляти? А що могла відповісти вчителька, яка сама в цьому не розбирається. Тому всі 12 посібників — це відповідь моїм учням. Я — вчителька, яка вчиться у своїх учнів. А те, що хтось з батьків не хоче вчитися у своїх дітей, — то це їхні проблеми. Пишіть заяви і Ваша дитина в цей час буде займатися зі шкільним психологом. Усім бажаючим відповідаю за телефоном і роздаю електронні варанти посібників. Звертайтеся!
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте